Daltonizmas

pagal | lapkričio 18, 2019

Daltonizmas

Turbūt kiekvienas žinote, kas yra daltonizmas. Tai yra įgimtas sutrikimas, kuomet žmogus nemato tam tikrų spalvų. Kaip bebūtų, apie daltonizmą žmonės yra linkę galvoti labai skirtingai ir neretai klaidingai. Trumpiau tariant, sklando daug įvairių mitų. Kai kurie žmonės mano, kad visi daltonikai mato tik juodą ir baltą. Tačiau tai yra visiška netiesa. Dažniausiai daltonikai nemato raudonos spalvos. Šis regos sutrikimas yra dažnesnis tarp vyrų ir yra paveldimas. Be to, ši regos sutrikimas nėra išgydomas. Atsižvelgiant į daltonizmo sudėtingumą ir regos sutrikimo lygį, daltonikai negali būti tam tikrų profesijų atstovais, pvz., dailininkais, siuvėjais, vairuotojais, dažytojais, gydytojais ir kt. Kita vertus, kaip jau buvo minėta, daltonizmas būna skirtingo lygio. Jei spalvinio matymo yra ir lengvesnė, tuomet žmogui yra lengviau ir jis taip pat gali nesunkiai atpažinti pačias pagrindines spalvas. Žinoma, visa tai taip pat apsunkina gyvenimą ir paverčia jį sudėtingesniu.

Iš pirmo žvilgsnio atrodytų, kad dvidešimt pirmame amžiuje, kuomet mus supa tiek daug moderniųjų technologijų, daltonizmas turėtų būti jau seniai išgydoma liga, tačiau, deja, bet per tiek daug metų medikai neatrado būdų šią ligą išgydyti. Taip pat nereikia pamiršti jau minėto svarbaus fakto, kad daltonizmas būna skirtingų formų. Vieniems žmonėms daltonizmo atveju spalvos praranda savo ryškumą ir labiausiai paveikiama būna žalia bei raudona spalvos. Tuo tarpu kitiems žmonėms žalia ir raudona spalvos supanašėja su geltona ir mėlyna spalvomis. Minėtų spalvų atspalviai jiems atrodo normaliai. Rečiau pasitaiko atvejų, kai žmonės visas spalvas mato kaip žalios ir rožinės spalvų atspalvius. Pats rečiausias regos sutrikimas yra tuomet, kai žmogus mato tik baltą ir juodą, tačiau tokių žmonių pasaulyje yra labai nedaug.

Taigi, jei jūs manote, kad spalvas matote skirtingai nei kiti žmonės, turėtumėte kreiptis į profesionalius okulistus, kurie įvertintų jūsų regėjimą ir nustatytų, kokia yra daltonizmo forma. Bet kuriuo atveju, svarbu, kad jūs išsiaiškintumėte šias svarbias detales, nes nuo to labai tiesiogiai gali priklausyti ir jūsų gyvenimo kokybė.